Hitelkártya


Ebben a részben a hitelkártya fogalmát ismertetjük, mely az előzőekben már leírt fedezet nélküli hitel egyik fajtája a hitel csoportok közül.

A folyószámla hitel összeg felvehető értéke a fedezet nélküli hitelek közül kisebb, mint az áruhitelé, vagy a személyi kölcsöné (általában néhány tízezer forint). Ajándék vásárlásra például kiváló lehet, vagy váratlan kiadásokra. Választhatunk forint alapon (így elkerülve az árfolyamkockázatot) vagy deviza alapon. Folyószámla hitelnél szintén beszélhetünk felvehető összegről, a futamidőről, a törlesztő részletről és a pénznemről. Hitel felvétel előtt vizsgáljuk meg a THM értéket, mely jó összehasonlító alap. Figyelem: ne keverjük össze a hitelkártya fogalmát a például VISA vagy MasterCard hitelkártyával! Esetünkben a hitelkártya a folyószámlához kapcsolódó hitelt jelenti és nem a műanyag kártyát!

Mivel a felvehető hitel értéke viszonylag alacsony, így a kamatok is magasabbak, bár a folyószámlára beérkező összegek rögtön törlesztésre fordítódnak. Szinte az egyik legkönnyebben hozzáférhető hitelfajta az egyszerű adminisztrációnak köszönhetően, a lényeg, hogy legyen folyószámla hitel. A hitelhez való hozzájutás feltételének vizsgálata nem annyira szigorú, mint a személyi kölcsön esetében.

Törlesztéskor megszabott időintervallumú kamatfizetés van, melynek tranzakciója a folyószámlán történik.

Folyószámla Hitel


Ebben a részben a folyószámlahitel fogalmát ismertetjük, mely az előzőekben már leírt fedezet nélküli hitel egyik fajtája a hitel csoportok közül.

A folyószámla hitel összeg felvehető értéke a fedezet nélküli hitelek közül kisebb, mint az áruhitelé, vagy a személyi kölcsöné (általában néhány tízezer forint). Ajándék vásárlásra például kiváló lehet, vagy váratlan kiadásokra. Választhatunk forint alapon (így elkerülve az árfolyamkockázatot) vagy deviza alapon. Folyószámla hitelnél szintén beszélhetünk felvehető összegről, a futamidőről, a törlesztő részletről és a pénznemről. Hitel felvétel előtt vizsgáljuk meg a THM értéket, mely jó összehasonlító alap.

Mivel a felvehető hitel értéke viszonylag alacsony, így a kamatok is magasabbak, bár a folyószámlára beérkező összegek rögtön törlesztésre fordítódnak. Szinte az egyik legkönnyebben hozzáférhető hitelfajta az egyszerű adminisztrációnak köszönhetően, a lényeg, hogy legyen.

Törlesztéskor megszabott időintervallumú kamatfizetés van (általában 1 év futamidő), melynek tranzakciója a folyószámlán történik.

Személyi Kölcsön


Ebben a részben a személyi kölcsön fogalmát ismertetjük, mely az előzőekben már leírt fedezet nélküli hitel egyik fajtája a hitel csoportok közül.

A személyi kölcsön a fedezet nélküli hitelek közül a legnagyobb felvehető pénzösszeget nyújthatja (néhány százezertől akár a néhány millió /5/ forintig). Például autóvásárlásra alkalmas lehet. Választhatunk forint alapon (így elkerülve az árfolyamkockázatot) vagy deviza alapon. Személyi kölcsön esetén a legfontosabb fogalmak a kölcsönösszeg, a futamidő, a törlesztő részlet és a pénz neme. A törlesztéskor ügyeljünk a THM értékre.

Mivel a felvehető hitel értéke magasabb, így a kamatok az összeg nagyságához mérten alacsonyabb lehet. A bankok természetesen itt is a legkülönbözőbb személyi kölcsön akciókkal csalogathatnak. Legtöbb esetben valamilyen közüzemi számlát, adott idejű munkaviszony igazolást, minimum jövedelmet, telefonos elérhetőséget kell bemutatnunk, tehát igazolnunk kell személyazonosságunkat és hitelképességünket. A hitelbírálat talán ebben az esetben a legszigorúbb. A hitel intézetek ellenőrizhetik, hogy érkezik-e jövedelem a folyószámlánkra és fel is hívhatják a munkáltatónkat a jövedelem igazolás bizonyítása céljából.

Törlesztéskor folyószámlára történik a havi részleteket befizetése és a kölcsön is mindenképpen folyószámlára érkezik és átutalás formájában.

Áruvásárlási hitel (Áruhitel)


Ebben a részben a áruvásárlási hitel (áruhitel) fogalmát ismertetjük, mely az előzőekben már leírt fedezet nélküli hitel egyik fajtája a hitel csoportok közül.

Az áruhitel lehet az egyik jó választás például ajándék vásárlásra (számítógép, háztartási eszközök, műszaki cikkek, bútor, utazás, stb.). A legtöbb üzlet szerződésben áll valamilyen hitelintézettel és automatikusan választható a hitel lehetőség. Szinte az összes intézet forint alapon biztosítja konstrukcióját (így elkerülve az árfolyamkockázat vállalást). Amit mindenképp érdemes figyelni vásárláskor az a THM érték.

Mint a legtöbb kis összegű hitelnél általában itt is magasabbak a kamatok, viszont könnyebb hozzájutni. A felvehető kölcsön értéke néhány tízezer forinttól néhány százezer forintig terjedhet. Az áruhitel intézetek feltételei eléggé eltérőek lehetnek és különböző akciókkal állhatnak elő. Legtöbb esetben valamilyen közüzemi számlát, adott idejű munkaviszony igazolást, minimum jövedelmet, telefonos elérhetőséget kell bemutatnunk, vagy még azt sem.

Törlesztéskor választhatunk, hogy csekken, vagy banki utalással kívánjuk-e fizetni a havi részleteket, de előfordulhat személyes "becsengetéses" megoldás is.

Hitel és Vásárlás

Napjaink gazdasági helyzete nem engedi mindenki számára, hogy saját pénzből vegyen ajándékot, vagy egyéb más terméket, szolgáltatást. Az alábbiakban az ajándék vásárlás és hitel, kölcsön kapcsolatát vizsgáljuk és érdekességeket, általános információkat tudhatunk meg róluk.

Néhány általános tudnivalót nem árt tisztázni: a hitel a pénzintézetek, bankok által kibocsátott adósság rendezésére szánt pénzügyi fogalom. A folyósított hitelt a hitelezőnek adott időre és a szerződésben leírtak szerint vissza kell térítenie. A hitelt igénylő tehát közvetlen hozzájut az áruhoz, vagy szolgáltatáshoz, melynek értékét a pénzintézet fedezi a későbbi tartozás kiegyenlítés reményében.

A hitel havi törlesztője a következő 4 részből áll:
tőke + kamat + kezelési költség + konverziós díj (csak devizahiteleknél)

A kezelési költség és a konverziós díj (mely töredék százalék) a bank jutaléka (tehát ebből él a bank), a kamat pedig a szimpla kamat (mely a jegybanki alapkamat körüli százalék érték, amennyibe a banknak kerül a pénz, amit az államtól "kölcsönvesz") és végül a tőke, amellyel ténylegesen csökken a havi törlesztés alapösszege.

A hitel, mivel úgymond banki "termék", így pénzintézetenként különböző elnevezésük van. Nem is lehet azonos, hiszen gondoljunk bele az autómárkáknál sem szoktak adni (nem adhatnak) azonos típusnevet (pl. Sedan).

Hitelek azonban osztályozhatók az alábbiak szerint:

  • Fedezet nélküli hitel
    • Áruhitel (Áruvásárlási hitel)
    • Személyi kölcsön
    • Folyószámla hitel
    • Hitelkártya
  • Fedezetes hitel (Jelzáloghitel, Jelzálog fedezetű hitel)
    • Lakáshitel (Lakáscélú hitel)
    • Szabad felhasználású hitel
    • Életbiztosítással kombinált hitel

Általánosságban elmondható, hogy kisebb összegű hitelek esetén nagyobb a fizetendő kamat és fordítva. Egyik fontos ide kapcsolódó fogalom a THM, melyről a link alatt olvashat.

Sok bank nem szigorít hitel konstrukcióján, inkább időszakos akciókat ad (akár 0%-os THM-el) főleg Karácsony alkalmával. Az áruhitelek a legkeresettebbek főleg műszaki / elektronikai / háztartási eszközök körében. Az egyik fő ok, hogy áruhitelt szívesebben vesznek fel az emberek, hogy kisebb arányú a megterhelés, mint egyéb más kölcsön esetén (pl. autókölcsön és lakáskölcsön). Az áruhiteleket mindenhol forint alapon folyósítják, így a forintkamat emelkedése természetesen befolyásoló tényező.

Kellemetlen, de sajnos valós téma a visszafizetés-képtelenség. A törlesztő részlet levonása automatikusan a folyószámláról történik, kivéve, ha áruhitelnél csekken keresztül történik a befizetés. Ha a folyószámlán lévő összeg elfogy, számlánk negatívba kerülhet és korlátlanul vonódhat tovább róla a hitel összeg havi törlesztője. Ilyenkor úgynevezett "negatív kamat"-tal terhelődik a "negatív összeg", melyet egyből rászámolnak. Bizonyos idő elteltével (mely szintén bank függő és hitel típus függő is lehet: fedezetes/fedezet nélküli) általában először telefonon, vagy levélben érkezik a felszólítás.

Sorozatos sikertelen felszólítás után, és/vagy ügyfél elérhetetlenség következtében az intézetek követeléskezelőknek adják át az ügyet. Ilyenkor személyes felkeresésre kerülhet sor, persze ne gondoljunk rosszra, nem "segédeszközökkel" jelennek meg a behajtók. Mindenesetre próbáljuk elkerülni, hogy ne érjünk el eddig a kellemetlen pontig.

Olcsóbb a magyar hitelek biztosítása

Egy hét alatt több mint 1 százalékponttal lett olcsóbb a magyar adóskockázat árazása a londoni piacon. Jelenleg minden 10 millió euró magyar adósság nem teljesítővé válás elleni biztosítása öt év futamidőre kevesebb mint 530 ezer euróba kerül, a múlt hét végi 630 ezer euró helyett.

Meredeken csökkent a héten, és különösen ma a magyar szuverén adósságra köthető határidős biztosítási ügyletek (CDS) jegyzése a londoni adósságpiacon, jelezve, hogy a befektetői megítélés szerint enyhül a magyar államadósság-törlesztés leállásának - a CDS-árazásokból ítélve eddig sem túl magasnak tartott - kockázata.

A cég ma 5,3 százalék alatti magyar CDS-árazásokat mért, és a magyar adósságbiztosítási díj a múlt hét végén még 6,30 százalékos eddigi csúcsponton járt.

Ez azt jelenti, hogy jelenleg minden 10 millió euró magyar adósság nem teljesítővé válás elleni biztosítása öt év futamidőre kevesebb mint 530 ezer euróba kerül, a múlt hét végi 630 ezer euró helyett.

A CMA DataVision pénteken kiemelte a magyar adósságot mint a legnagyobb mértékben olcsóbbodó biztosítási díjú szuverén adósságok egyikét. A cég naponta közli a CDS-árazások aktuális változásainak listáját, külön táblázatokba szedve az aznapi legjelentősebb változásokat, és a pénteki felsorolásban feltüntetett szuverén adósok közül Magyarország államadósságának piaci biztosítási árazása szűkült a legmeredekebben.

A közép-európai EU-térségben Csehország és Lengyelország piaci adósságbiztosítási árai is estek.

A jelenlegi közép-európai - köztük a magyar - CDS-árazások messze járnak a súlyos stresszhelyzetben lévőnek tekintett térségi gazdaságok adósságbiztosítási áraitól.

A CMA DataVision által nyilvántartott tíz legkockázatosabb szuverén adós listáját ma is Ukrajna vezette, 40,7051 százalékos aktuális CDS-árazással. Az ukrán adósságbiztosítás ára a múlt héten járt 50 százalék felett is.

Bajban a magyarországi jen-hitelesek!

A tartozások tavaly óta csaknem a duplájukra emelkedtek. Mi tehetnek, akik jenben vettek fel hitelt?

Tuza Máté befektetési tanácsadó nem sok jó hírrel szolgált: "A jen a legkockázatosabbnak mondható devizanem, amiben az utóbbi időben el lehetett adósodni" - árulta el. "Magyarországon a legtöbb bank - kettő kivételével - nem is vállalta a kockázatot, hogy japán jen alapon vállaljon hitelezési tevékenységet. A szakemberek már akkor is felhívták a figyelmet arra, hogy japán jen alapon kockázatos hitelt adni. Akik korábban ilyen hitelt felvettek, azoknak most a tőketartozása a japán jen forinthoz viszonyított erősödése miatt majdnem a duplájára is emelkedhetett forintban" - mondta a befektetési tanácsadó. S hogy ez számokban mit jelent? "Ha például valaki nyáron felvett tízmillió forintot, az most körülbelül 18 millió forinttal tartozik. Ennek az az oka, hogy nyáron 140 forint körül lehetett kapni egy japán jent, míg most 250 forintba is kerül. Szerencsére az ügyfeleknek csak egy kisebb százaléka vett fel korábban, ebben a kockázatos devizában hitelt" - tette hozzá.

Pontos számadatokkal nem szolgálhatott arról, hány adóst érinthet ez Borsodban, szerencsére azonban nem tömegekről van szó. De van-e kiút számukra? Mit tehetnek, akik ilyen helyzetbe kerültek? "A jen alapú hiteleket jelen helyzetben nem érdemes kiváltani, mivel a tőketartozás akár a duplája is lehet a korábban felvett hitelösszegnek. Kiváltás esetén így az ügyfél realizálná az árfolyamveszteséget, ráadásul nem találna alacsonyabb törlesztőrészletű megoldást. Most mindenképpen célszerű várni, és kedvezőbb jen árfolyam, megfelelő forinterősödés mellett érdemes csak váltani."

Tuza Máté elmondta, hogy a jen-hitelesek legfőképpen a forint gyengülésének köszönhetik nehéz helyzetüket, ám a törlesztőrészletek nagymértékű ingadozására is föl kellett volna hívni az ügyfelek figyelmét. Ha mindez nem volna elég, hozzátette még: "Ami most még problémás lehet a jen hiteleknél, az a fedezet kérdése. Azok az ingatlanok, amelyek elbírták a tíz milliós terhet, lehet, hogy a 18 milliót már nem bírják el. Ilyenkor a bank kérheti egy másik ingatlan bevonását is az ügyletbe. Kérdés, hogy ezt a szabályt mennyire fogják szigorúan venni a bankok."

A tokiói tőzsde is történelmi mélyponton zárt a napokban, sőt, talán a bedőlése is fenyeget. Vajon hatással van-e mindez azokra, akik jen alapú hitel törlesztőrészleteit nyögik?

"Természetesen igen" - válaszolta Dr. Fellegi Miklós, a Miskolci Egyetem Pénzügyi Tanszékének egyetemi adjunktusa. "De a japán gazdaság elég erős" - folytatta. "Először is: a tőzsde bedőléséről kár beszélni mindaddig, míg be nem következett. Addig ez csak esetlegesség. És bár a jen árfolyama és a tőzsde között van összefüggés, de akár a kettő ellentétes mozgása is elképzelhető. Pusztán ez alapján tehát nem lehet egyértelmű következtetéseket levonni" - magyarázta. "Ráadásul válság idején a normál, matematikai modellek, szabályok egyszerűen nem működnek." Dr. Fellegi Miklóstól megtudtuk, hogy tavaly Magyarországon hatezer milliárd forint volt a kihelyezett hitelek összege. Ez a szám idén már nyolcezer milliárd, pusztán a forint gyengülése miatt. "A hitelek hazánkban legnagyobbrészt svájci frank alapúak. A japán jen a kölcsönöknek csak igen kis hányadát teszi ki." Ez persze nem nyújt vigaszt mindazoknak, akiknek törlesztőrészleteik mára az egekbe nőttek.

"A jen árfolyam-csökkenésének hatása attól függ, hogy mihez képest csökkent. Ez sem viselkedik másként, mint bármely egyéb deviza" - mondta az egyetemi adjunktus. "Mert igaz ugyan, hogy a dollárhoz képest zuhant a jen-árfolyam, a forinthoz képest azonban éppenséggel nőtt. Ilyen egyszerű. De hogy mi lesz, azt nem lehet megmondani."

A bankok is tudták, hogy "rossz" a svájci frank hitel

A bankok Magyarországon is "tudottan rossz" termékeket forgalmaztak, amikor a svájci frankon alapuló hitelt kínálták - mondta Szanyi Tibor, az MSZP országgyűlési képviselője sajtótájékoztatóján kérdésre válaszolva.

Meg kell vizsgálni, hogy a meglévő törvények mellett a jegybank és a pénzügyi felügyelet eleget tett-e feladatainak - vélekedett a kormánypárti politikus a pénzügyi, gazdasági válsággal kapcsolatban.

Ezeket a kérdéseket fel fogja tenni a parlamentben, de hogy pontosan milyen formában, még nem tudja - jegyezte meg.

Szanyi Tibort annak kapcsán kérdezték, hogy Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke úgy nyilatkozott: a válság hatására eldurvult a közbeszéd, számos olyan kritika jelent meg, amely nem jobbító szándékú, és ez az MNB-t is érinti, egyben figyelmeztetett, hogy a felelősök keresése könnyen bűnbakkereséssé válhat.

Az ügy előzménye, hogy Szanyi Tibor, a Figyelőnetnek adott interjújában többek között arról beszélt: "sajnos gyenge a pénzügyi felügyeletünk, miközben már rég "bilincsben kellett volna elvinni" a bankárok, brókerek egy részét, különösen a jegybank környékéről. De maga a felügyelet is sáros".

A Simor András nyilatkozatára reagálva a nap folyamán tartott sajtótájékoztatóján Szanyi Tibor azt mondta, hogy "egy politikus lehet szangvinikus", de egy jegybankelnök csak akkor szólaljon meg, ha valamilyen nagyon fontos mondanivalója van.

"Azt, hogy a nemzeti bank felelősségét valaki visszatolja a parlamentbe, nem tartom igazán méltó jegybankelnöki magatartásnak" - fogalmazott.

A képviselő azt mondta, képletesen értette azt, hogy "bilincsbe verve" kellene elvinni néhány bankárt. Hozzátette: nem kíván senkit bilincsbe verve látni Magyarországon, de arról beszélni kell, kinek milyen szerepe volt a válság kialakulásban, hogy ebből tanulhassunk a jövőre nézve.

Szanyi Tibor kifejtette, hogy amikor ő bankárokról beszél, akkor azokra gondol, akik meghatározó szerepet játszanak a különböző banki termékek kialakításában.

Mint mondta, a politikának is nyilván volt abban felelőssége, hogy milyen szabályokat alakított ki, hogy a pénzügyi felügyeletek ilyen lazán működjenek.

Utalt arra, hogy az angol nemzeti bank piacfelügyeleti igazgatója szerint a bankok matematikusok tömkelegét alkalmazták olyan termékek előállítására, amelyek átláthatatlanok az ügyfelek számára, és a megoldókulcs is a bank kezében maradt.

Az MSZP-s képviselő szerint soha nem volt olyan törvény Magyarországon, amely lehetővé tette volna a bankoknak az egyoldalú szerződésmódosítást, a pénzintézetek mégis ezzel a lehetőséggel éltek.

Szanyi Tibor azt is hiányolta, hogy elmaradtak a figyelmeztetések, tájékoztatók a hitelfelvétellel kapcsolatban.

Mennyit buktak idén a devizahitelesek?

A Magyar Nemzeti Bank statisztikái szerint a magyar háztartások jelzáloghitel állománya 5 958 milliárd forintot tett ki 2008. december 31-én. A devizahitelek térnyerését jellemzi, hogy az újonnan kihelyezett jelzáloghitelek 80 %-át, a teljes állomány 64 %-át a svájci frank, az euró és a jenhitelek tették ki az év végén. A forint idén tovább gyengült ezekhez a devizákhoz képest, ezért kiszámoltuk, hogy átlagosan mennyivel nőtt a devizaadósok fennálló tartozása 2009-ben.

A devizahitelek tavalyi záró állománya 3 813 milliárd forintot tett ki, ami a félmillió magyar devizahiteles ügyfélre vetítve átlagosan 7,62 millió forintos tartozást jelent. A forint a frankhoz és az euróhoz képest egyaránt közel 13 %-ot gyengült 2009-ben, egy japán jenért pedig 18,16 %-kal kell többet fizetni, mint az év végén.

A devizahiteleken belül körülbelül 90 %-ra tehető a frankhitelek aránya, 9 %-ra az euró hiteleké, míg a hitelfelvevők 1 %-a jenben adósodott el. A súlyozott árfolyamváltozás ennek megfelelően 12,89 %-os növekedést mutat a január elsejétől eltelt időszakban.

7,62 millió forintos átlagos devizahitelt feltételezve ez azt jelenti, hogy az adósok fennálló tartozása 2009-ben 928 246 forinttal emelkedett.

Hitelgarancia a parlament előtt

Emelkednek a kamatok és gyengül a forint. Kilátástalan lehet, ha a lakáshitelesek még az állásukat is elveszítik.

„Hogy az adós helyett átmeneti időre belépjen az állam, és ne ajándékként vállalja át egy időre a törlesztést, hanem az adóssal szemben később neki lesz követelése, ez támogatandó” – mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök.

A miniszterelnök egy hónapja beszélt először a nehéz helyzetbe jutottak megsegítéséről. A Pénzügyminisztérium javaslata szerint legfeljebb két éven át csupán havi tíz ezer forintot kellene törleszteniük a bajba jutottaknak. Az állam garanciát vállalna a hitelre. Két év után az adós és a bank megegyezhetne: meghosszabbítják a futamidőt, vagy emelik a törlesztőrészletet. Ha az adós két év után sem tudna fizetni, az állam kifizetné a tartozást a banknak. Az adósságot aztán az APEH hajtaná be az adóson, például a lakás elárverezésével.

„Annál egészen biztosan kevesebben lesznek, akik a két év után nem tudnak majd fizetni, mint ahányan akkor kerülnének nehéz helyzetbe, ha ezt az állam nem nyújtja” – mondta Daróczi Dávid kormányszóvivő.

A javaslat azokra vonatkozik, akik önhibájukon kívül lettek munkanélküliek a válság kitörése után, 20 milliónál kisebb lakáshitelük van, és nincs másik ingatlanuk. A Fidesz szerint nemcsak őket kell támogatni, hanem mindenkit, aki viszonylag kis lakáshitelt vett fel, de már nem tudja fizetni a megnőtt törlesztőrészletek miatt.

„Akik 10 milliót, vagy 10 egynéhány milliót vettek föl, az nem egy olyan őrült összeg, hogy ne lehetne támogatni, vagy szétnyújtani a hitel visszafizetését” – mondta Soltész Miklós, a KDNP frakcióvezető-helyettese.

Hétfőn kerül a képviselők elé a csomag, és ha úgy döntenek, a parlament akár már aznap szavazhat róla.

OTP Bank: új betéti feltételek és hitel konstrukciók

Az OTP Bank március végéig meghosszabbítja a devizahitelesek terheinek csökkentését célzó kedvezményes megoldások igénybevételének határidejét, egyben új betéti feltételekkel és hitel konstrukciókkal lép piacra - mondta Illés Zoltán, az OTP Bank Lakossági Igazgatóságának vezetője az MTI-nek. Az OTP Bank korábbi terveinek megfelelően a lakossági megtakarítási lehetőségek között egyre növekvő súllyal jelennek meg a kockázatmentes módozatok. A legnagyobb magyarországi bank folytatja 2007-ben elindított átfogó megtakarítás ösztönző programját - mondta Illés.

Hitel csalók

Csalók ígértek hiteleket ózdi embereknek és elkérték irataikat. A károsultak pénzt nem láttak, csak a törlesztési értesítés érkezett meg címükre.

A csalók három ózdi nőtől kérték el az irataikat azzal az ígérettel, hogy segítenek részükre személyi kölcsönt intézni. Ennek fejében csak annyit kértek, hogy a hitelből különböző összegeket kaphassanak. A csalók végül azt mondták, hogy nem sikerült hitelt szerezni.

Ezt követően néhány hónap múlva a sértettek banki fizetési felszólításokat kaptak, miszerint hiteltörlesztési kötelezettségüknek nem tettek eleget. A gyanúsítottak különböző ózdi műszaki és bútorüzletekben használták fel a kölcsönkért iratokat, ahol áruvásárlási gyorskölcsönöket igényeltek azok segítségével.

A két gyanúsított két pénzintézetet károsított meg tevékenységével, az egyik baknak több mint 400 000 forint, a másiknak pedig több mint 100 000 forint anyagi kárt okoztak – közölte a megyei rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.

Tömegesen dőlhetnek be a hitelek

Napok óta 300 forint fölött van az euró, ami újabb 3 százalékkal növelheti a devizahitelesek törlesztőrészleteit. Egyre több család nem tud fizetni. Havonta körülbelül 15 százalékkal nő a fizetésképtelen ügyfelek száma. Április közepééig kilakoltatási moratórium van, de utána utcára kerülhetnek azok, akiknek elárverezik a lakását.

„A 320 lehet az a lélektani határ, amit nagyon jó lenne, ha védenének valamilyen formában, efölött ugyanis tényleg a pénzügyi stabilitás kerülhet veszélybe” – mondta Buró Szilárd, az Equilor, deviza elemzője.

Ma 303 forint volt egy euró. Esősi Béla ügyvéd szerint, ha valaki biztos, hogy nem tud fizetni, az csak egyet tehet. Bepereli valamilyen indokkal a bankot, mielőtt az elárvereztetné a lakást.

„Ilyenkor ezt a pert ingatlan nyilvántartásban feljegyzik, perfeljegyzésnek hívják, az ingatlan értéke így a nullával egyenlő, teljesen piacképtelen” – mondta Esősi Béla ügyvéd.

Vesztes per esetén azonban a perköltséget is ki kell fizetni. Jelenleg egyébként senkit sem tesznek az utcára, április 15-ig ugyanis kilakoltatási moratórium van érvényben.